Kraj: Irlandia
Członek UE od: 1973 roku
System polityczny: Republika
Stolica: Dublin
Powierzchnia kraju: 70 000 km2
Liczba mieszkańców: 3 700 000
Waluta: Euro

 

Położenie
--------------------------------------------------------------------------------

Irlandia - wyspiarskie państwo w północno-zachodniej części kontynentu europejskiego. Zajmuje większą część wyspy Irlandia u zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Obszar 70 283 km2. Graniczy na północnym wschodzie z należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną. Północne i zachodnie wybrzeża Irlandii oblewa Ocean Atlantycki, wschodnie i południowo-wschodnie Morze Irlandzkie i Kanał Św. Jerzego.

Ludność
--------------------------------------------------------------------------------

3547 tys. mieszkańców (1992), co daje średnią gęstość zaludnienia 51 osób/km2. W 1991 w miastach zamieszkiwało 57% ludności. Irlandia jest krajem jednolitym narodowościowo, 95% mieszkańców stanowią Irlandczycy. Szacuje się, że poza granicami Irlandii mieszka ok. 16 mln osób pochodzenia irlandzkiego, w tym 13 mln w Stanach Zjednoczonych i 1 mln w Kanadzie.

Dominującą religią wśród ludności Irlandii jest katolicyzm, wyznaje go 94% społeczeństwa, t.j. praktycznie wszyscy Irlandczycy. Zjawisko analfabetyzmu nie istnieje. Przeciętna długość życia mężczyzn 72, kobiet 77 lat.

Warunki naturalne
--------------------------------------------------------------------------------

Położona w centrum wyspy Nizina Środkowoirlandzka zajmuje prawie połowę powierzchni Irlandii. Podłoże niziny tworzą wapienie karbońskie, na których zalega dochodząca do 60 m pokrywa utworów polodowcowych. Obszar niziny obfituje w bagna i jeziora, charakterystycznym elementem północy i zachodu kraju są rozległe torfowiska. Na północ i południe od Niziny Środkowoirlandzkiej rozpościerają się niezbyt wysokie stare góry i wyżyny. Regiony te uległy wypiętrzeniu w czasie fałdowań kaledońskich i hercyńskich. Zachodzące w kolejnych epokach geologicznych procesy denudacyjne doprowadziły do zrównania pasm górskich, które obecnie przypominają płaskowyże.

Ponad powierzchnię zrównania wznoszą się szczyty zbudowane ze skał bardziej odpornych na niszczenie. W północno-zachodniej Irlandii wznoszą się góry Donegalu, z najwyższym szczytem An Earagal (Errigal) 752 m n.p.m. Na południu kraju znajdują się pasma górskie Ciarraighe (Kerry), z najwyższym szczytem Irlandii Carn Tuathail (Carrantuohill) (1041 m n.p.m.). Na wschodnim wybrzeżu kraju położone są góry Ui Oroin (Wicklow), będące przedłużeniem Gór Kambryjskich.

Linia brzegowa Irlandii jest bardzo dobrze rozwinięta. Głęboko w głąb lądu wcinają się liczne zatoki m.in. Dhún na nGall (Donegal), Modh (Clew), Gaillimhe (Galway), Inbhear Sionna (Shannon), Daingin (Dingle). Na długich odcinkach występują wybrzeża typu riasowego o skalistych, stromych ścianach. Średnia temperatura stycznia notowana w stolicy kraju (Baile Átha Cliath) wynosi 5°C, lipca zaś 15°C. Średnia roczna suma opadów 760 mm. W zachodniej części kraju przeciętnie 200-250 dni w roku występują opady.

Gospodarka
--------------------------------------------------------------------------------

Irlandia jest jednym ze słabiej rozwiniętych państw EWG. W 1990 produkt narodowy brutto na 1 mieszkańca sięgał ledwie 57% przeciętnej EWG. Bezrobocie od dłuższego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie i w 1993 wynosiło 16%, w niektórych regionach na zachodzie kraju przekroczyło 50%. Na rozwój i restrukturyzację gospodarki Irlandia otrzymuje corocznie pieniądze z funduszy EWG. Wypłaty z funduszu regionalnego i rolnego stanowiły w 1991 ok. 6% dochodu narodowego.

Przemysł
--------------------------------------------------------------------------------

W przemyśle przetwórczym dominuje sektor rolno-spożywczy, specjalizujący się w produkcji przetworów mlecznych, bekonów, piwa i whisky. W przemyśle włókienniczym dobrze rozwinęło się lniarstwo. Zakłady przemysłowe skupiły się w stolicy i ośrodkach miejskich na południu kraju. Reprezentują one głównie branże: samochodową, maszynową, chemiczną, skórzaną, meblarską, odzieżową. W 1992 dochód narodowy na 1 mieszkańca wynosił 12 210 USD;średnia stopa inflacji w latach 1980-1992: 5,3%. Do największych partnerów handlowych kraju należą: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone. Obroty z zagranicą w 1993 wynosiły: import - 19 700 mln USD, eksport - 27 100 mln USD.

Rolnictwo
--------------------------------------------------------------------------------

Tradycyjnie ważną dziedziną gospodarki Irlandii jest produkcja rolna, przede wszystkim hodowla. Hoduje się przede wszystkim krowy i owce. Zdecydowanie mniejsze znaczenie w gospodarce rolnej odgrywa trzoda chlewna. Hodowla daje łącznie 75% wartości produkcji rolnictwa. Głównymi roślinami uprawnymi są: jęczmień, ziemniaki, owies, len i buraki cukrowe. Irlandia nie posiada dużych złóż surowców naturalnych. Zagłębie eksploatujące węgiel kamienny znajduje się w okolicy miasta Bantry na południowym zachodzie kraju, w rejonie Tynagh wydobywa się rudy cynku i ołowiu oraz niewielkie ilości srebra.

Adresy
--------------------------------------------------------------------------------

Ambasada Irlandii

ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa

tel. 849 66 33, 849 66 55, 849 66 80;

fax 849 84 31

e-mail: ambasada@irlandia.pl


Oficjalna strona rządowa Irlandii

http://www.irlgov.ie/


Przedstawicielstwo przy UE

http://www.europa.eu.int/comm/offices.htm#ir


Ministerstwo Spraw Zagranicznych

http://www.irlgov.ie/iveagh/

Polskie placówki dyplomatyczne
--------------------------------------------------------------------------------

Ambasada RP

5, Ailesbury Road, Ballsbridge, Dublin 4, Ireland

tel. (0-03531) 2830-855; fax 2698-303

e-mail: polishembasy@iol.ie

strona www: http://www.polishembasy.ie/