Górnośląska Chorągiew Harcerek Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu 2 Zawadzka Drużyna Harcerzy "Bór"
Podobóz Opolskiego Hufca Harcerek "TĘCZA" Wołczyński Związek Drużyn "Omega" 2 Częstochowska Drużyna Harcerzy "Osiek"
Hufiec Harcerek na Podbeskidziu Opolski Hufiec Harcerzy 1 Raciborska Drużyna Harcerzy
Kluczborski Hufiec Harcerek "WATRA" Kluczborski Hufiec Harcerzy "Płomień" Środowisko  Tyskie
Górnośląska Chorągiew Harcerzy Środowisko Bytomskie

Z okazji 90-lecia Harcerstwa Polskiego obył się Zlot Chorągwi Harcerek i Harcerzy z Górnego Śląska.

Wydarzenie  to miało miejsce w Zawadzkiem w dniach: 23-26 VIII 2001. Druhny i druhowie w całej Polsce obchodzili jubileusz największej organizacji młodzieżowej w naszym kraju. Pomimo że nie mogliśmy spotkać się wszyscy razem staraliśmy się świętować z pełnym zaangażowaniem i radością.
Już w pierwszym dniu harcerki artystycznie przyozdobiły swoje podobozy, a harcerze sprawnie rozłożyli swoje namioty, wybudowali ogrodzenia, totemy i maszt. Jednak czego nie dało się ukryć największe zainteresowanie wzbudzała główna brama. Był to ogromny, drewniany Pegaz.

Górnośląska Chorągiew Harcerek

W Zlocie uczestniczyły trze hufce harcerek z Opola, Bielska - Białej, Kluczborka oraz Wodna Drużyna Harcerek z Katowic.
Komendantką Zlotu była Lucyna Moczek, funkcję oboźnej pełniła Sabina Lejewska a kwatermistrzynią była Agnieszka Pikuła.

Podobóz Opolskiego Hufca Harcerek "TĘCZA"

"Chociaż nazwa hufca wydaje się prostą to tak naprawdę ma ona głębokie znaczenie.
Tęcza jest symbolem przymierza między Bogiem a ludźmi. Siedem kolorów to rozszczepione białe światło. Dlatego różne kolory przechodzące w jedno białe światło są symbolem jedności i różnorodności" - wypowiedź phm. Iwony Betcher - hufcowej

Na Zlot przyjechały rady drużyn 13 ODH-ek "Czarna Trzynastka ", 16 ODH-ek "Gniazdo", 142ODH-ek "Zośka", 6 ODH-ek "Mały Książe". Jedynie 1ZDH-ek "Polana" przybyła w całości.
Na powyższym zdjęciu razem harcerkami z Opola i Zawadzkiego są harcerki z Katowickiej Drużyny Wodnej. Wywodzą się z 6 HDŻ im. Komandora Zbigniewa Przybyszewskiego .(ZHP)
Później przeszły w skład Samodzielnej Drużyny Katowickiej i w kwietniu 2001 roku zostały powołane rozkazem do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Hufiec Harcerek na Podbeskidziu

Na zdjęciu widzimy harcerki z V BDH-ek "Bukowina", VI GBDH-ek "Rzeka", VIII BDH-ek "Obieżyświat" i IX  BDH-ek im. Szarych Szeregów.
Drużyny te należą do Hufca Harcerek na Podbeskidziu który istnieje już od ponad 5 lat a jego hufcową  jest Lucyna Moczek - Komendantka Zlotu.
Druhny z Bielska mają zwyczaj organizowania co roku Turnieju Zastępów i przywitania jesieni.

 

Kluczborski Hufiec Harcerek "WATRA"

W skład Kluczborskiego Hufca Harcerek wchodzą "0" KDH-ek "Szarotka" im. Marii Krasowskiej,
1WDH-ek "Iskra", "0" KGZ "Bajkowe Smerfiki", 3KDW-ek "Droga", 18 KDH-ek "Knieja"
76 KDH-ek "Viktoria" im.Józefy Kantor, 122 KDH-ek "Ostoja" im.Jadwigi Niszczyńskiej.
Obejmuje on dwa miasta: Kluczbork i Wołczyn.
Funkcję hufcowej pełni Monika Rewienko.
Największe osiągnięcia drużyn w hufcu to dwie złote koniczyny w tegorocznej kategoryzacji
( 76, 122) oraz pierwsze miejsca patrolu "0" i 122 w grze o najlepszą drużynę zlotową na zlocie w Lednicy 99.

Górnośląska Chorągiew Harcerzy

W Zlocie uczestniczyły trzy hufce jeden związek drużyn oraz w sumie siedem drużyn z poszczególnych środowisk.
  Komendantem obozu był Robert Betcher, funkcję oboźnego pełnił Zbyszek Wykrota, a kwatermistrzem był Patryk Polański.

Hufiec Harcerzy na Podbeskidziu

Bielskie drużyny które przyjechały na zlot to: 1BDH "Szara", X BDW "Airborn", VIII BDH.
  Zwyczajem harcerzy z Bielska zarówno jak ich harcerek jest organizowanie Turnieju zastępów i świętowanie nadejścia jesieni.

 

Wołczyński Związek Drużyn "Omega"

Na zlot przyjechały: 99 WDH "Bór", 182 WDH "Gaj" oraz 1 WDH "Czata". Środowisko to istnieje już od początku istnienia ZHR.

 

Opolski Hufiec Harcerzy

W skład hufca wchodzą drużyny: 3 ZDH "Osada", 140 ODH "Szaniec" im. Aleksandra Kamińskiego, 13 ODH "Czarna trzynastka" im. Grzesiaka oraz 4 ODH "Zośka" im. Batalionu Zośka. Był on jednym ze środowisk, które zakładały ZHR. W roku 1990 został wprowadzony podział na harcerzy i harcerki.

Kluczborski Hufiec Harcerzy "Płomień"

Hufiec ten istnieje od 20 lat. Drużyny, które go reprezentowały na zlocie to: 3 KDW "Klucz", O KDH "Szakłak", 122 KDH "Tornado".

Środowisko Bytomskie

Na zlocie pojawiły się dwie drużyny z Bytomia. Jedną z nich była 7 Strzelecka Drużyna Harcerzy im. Władysława Beliny-Prażmowskiego w barwach Pułku 3 Ułanów Śląskich która początkowo była zwyczajną drużyną ale z czasem dzięki Stanisławowi Prusakowi zaczęła interesować się jeździectwem. Druga drużyną z Bytomia była 104 BDH "Szare wilki", która była w podobozie razem z Wołczyńskim Związkiem Drużyn "Omega".

2 Zawadzka Drużyna Harcerzy "Bór"

Drużyna powstała w roku 1999. Istnieje w niej kapituła barw do której należą druhowie posiadający chusty. Barwy dla tej drużyny są czymś bardzo szczególnym. Zanim zostaną komuś przyznane rozpalane zostaje obrzędowe  ognisko. Jeżeli ognisko rozpali się prawidłowo i nie zgaśnie oznacza to, że harcerz zasłużył na otrzymanie barw. 2 ZDH "Bór" przygotowała teren na którym odbył się zlot. Za co serdecznie wszyscy  dziękujemy.

2 Częstochowska Drużyna Harcerzy "Osiek"

2 Częstochowska Drużyna Harcerzy "Osiek" im. 27 Pułku Piechoty istnieje już od czterech lat. Wyróżnili się oni

stylizacją swojego podobozu, gdyż spali tylko pod pałatkami, a ogrodzenie przypominało warownię (Osiek). Na terenie podobozu  znajdowały się liczne totemy oraz krąg ogniskowy.

 

1 Raciborska Drużyna Harcerzy

1 Raciborska Drużyna Harcerzy im.Króla Jana Trzeciego Sobieskiego istnieje już od 10 lat. Najpierw jako związek trzech drużyn 1 RDH ,3 RDH i 13 RDH a od niedawna już jako jedna drużyna 1 RDH do której dołączyli pozostali członkowie z 13 i 3 RDH.

Środowisko Tyskie

Na zlocie pojawiły się dwie drużyny z Tych. Pierwsza to 96 Wodna Drużyna Harcerzy im.Kpt. Roberta Oszka która istnieje od 1963r. I tak samo jak inne drużyny wodne kultywuje tradycje żeglarskie. Działają razem z 1 Katowicką Drużyną Harcerzy i skupiają się przy Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej. Druga drużyna to 26 TDH "BUR". Nazwa drużyny to skrót od reguł panujących w tej, których musi przestrzegać każdy harcerz należący do drużyny a mianowicie, Braterstwo, Upór, Rozwaga.